به نام خدا

منطقه تفریحی افوس بوئین استان اصفهانلطفا تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری داده شودهمراه با سی دی تمرین های متعدددر کوتاه ترین زمان نمونه ای ازکلاس های آموزشیمجموعه کتاب های آموزشی ArcGIS 10.2فیلم های آموزشی فارسی مجانی را ازصفحه اصلی دریافت کنید.پایتون ساده است ، انرا یاد بگیرید.آموزش تجزیه وتحلیل های مکانی دوره های آموزشی  آموزش مجازی ArcGIS 10.
صفحه اصلی

افوس

افوس شهری است از توابع «بخش بوئین و میاندشت »، «شهرستان فریدن»، «استان اصفهان»، که در «دهستان گرجی»قرار دارد افوس یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. اكثريت مردم آن گرجی هستند.

این شهر با جمعیت 4313 نفر (سرشماری سال 1390) دربخش بوئین و میاندشت شهرستان فریدن قرار دارد.

افوس در ۳۸ کیلومتری غرب شهر داران مرکز فرمانداری فریدن بین روستاهای شش جوان، بوئین، داشکسن و خویگان واقع است.افوس در دامنه کوه قوسی شکل به همین نام ایجاد شده این کوه بلند و برف گیر است برفش همگی و بدین علت جویبارهای زیادی از این کوه سرچشمه می‌گیرد.از مجموع جویبارهای این کوه، آب سرچشمه که منبع اصلی آب زراعی افوس است تأمین می‌گردد. جوی سرچشمه راه خود را در دره‌ای مشجر و با صفا بطرف شمال باز می‌کند.

خانه‌های افوس در مغرب این درهٔ پردرخت در امتداد شمال به جنوب گسترش یافته‌است و زمینهای زراعی در مشرق و جنوب درة فوق توسعه یافته‌است.

شهر افوس در قدیم با نام آپوسا یعنی شهر گرانقدر شناخته میشد که توسط گرجیان حدود هفتصد تا هشتصد سال پیش بنا گردید. زبان مردم در قدیم گرجی بود که به مرور زمان فراموش گشت (بیان شده خود  مردم  تصمیم  به کنار گذاشتن  این  زبان گرفته اند  ) ودر حال حاضر به زبان شیرین فارسی تکلم میکنند ولی هنوز هم کلمات زیادی را به زبان گرجی ادا کرده وبه کار میبرند افوس با داشتن پتانسیل های فراوانی که دارد در قدیم جمعیت فراوانی را در خود جای داده بودآپوسا یا همان افوس امروزی در قدیم شکارگاه پادشاهان صفوی بود شغل اصلی مردم شهر کشاورزی ودامداری است . مردمانی ساده وخونگرم که با دستانی پینه بسته در پی روزی حلال در دل خاک روزگاران طی میکنند .

 

مکان های گردشگری

1-دریاچه مصنوعی:که این دریاچه با همت جهاد سازندگى و کمک هاى مردمى جهت بهره بردارى گردشگرى و کشاورزى ساخته شده و یکی از مناظر زیباى شهر می باشد.

2- چشمه های سه گانه دره دی :چشمه هائی جوشنده از دل سنگ در بیشه زاری زیبا و سر سبز.

3-باقره گل :تاکستانى در دل کوه با بیش از دهها چشمه آب و بیشه زاری پر از درخت.
4- چشمه سرخیها: چشمه اى در ارتفاع
۳۵۰۰ متری کوه قبله در دل سنگها و صخره هاى سر بفلک کشیده که تمام کوهنوردان و ورزشکاران را به ستیز فرا می خواند.
5- تپه مصلى : تپه اى پوشیده از تاک انگور و درخت بادام و گردو مشرف به شهر، داراى منظره زیبا و منحصر به فرد.
6- مزرعه گرگى : مزرعه با چشمه بسیار زیبا و در دل کوه سبز دره ، با چشم اندازى منحصر به فرد
7- آبشار قبله : واقع در کوه قبله با زیبائى های وصف ناپذیر.

8- داژگان : تاکستان هایی زیبا، چشمه هایی جوشان و روستایی تاریخی و زیبا

9- چشمه زرینه : چشمه ای جوشان  در مسیر رودخانه

10- رودخانه افوس : رودخانه ای زیبا  که  از سرچشمه به  راه می افتد  و  با  1200 چشمه تغذیه  شده  و  یکی از سر شاخه های زنده رود است .

11- آبشار باقره گل : آبشار زیبایی در باقره گل که  در اردیبهشت ماه  بسیار زیباست

12-سرچشمه مقدس افوس : چشمه هایی جوشان  و  زیبا  در بالاترین  قسمت  شهر که برای اهالی تقدس خاصی دارد .

 

 آب و هوا

آب و هوای افوس معتدل کوهستانی است زمستانش سرد و پربرف و تابستانی ملایم و مطبوع دارد. کوهستانی بودن افوس و تغییرات ناگهانی حرارت سبب وزش بادهائی باسامی: باد قبله، باد توغان، وزمه باد، باد مشرق و باد مغرب می‌گردد در نزد افوسی‌ها مفیدترین آنها وزمه باد است که خوش یمن نیز می‌باشد موقع وزش آن از اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه است که بیش از ۲۰ روز ادامه دارد. وزش این باد برفهای سنگین را می‌برد و درختان را بارور میسازد.

ارسال پیامک بلک لیست