به نام خدا

منطقه تفریحی افوس بوئین استان اصفهانلطفا تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری داده شودهمراه با سی دی تمرین های متعدددر کوتاه ترین زمان نمونه ای ازکلاس های آموزشیمجموعه کتاب های آموزشی ArcGIS 10.2فیلم های آموزشی فارسی مجانی را ازصفحه اصلی دریافت کنید.پایتون ساده است ، انرا یاد بگیرید.آموزش تجزیه وتحلیل های مکانی دوره های آموزشی  آموزش مجازی ArcGIS 10.
صفحه اصلی

مدلSWAT یا Soil and Water Assessment Toolدر حال حاضر در اروپا و امریکا به صورت گسترده­ای برای تخمین و ارزیابی اثرات تغییرات جهانی اقلیم روی منابع آب و کیفیت آنها استفاده می­شود.

در اواخر دهه 1980، مؤسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا (Agricultural Research Service) نیاز به مدلی را برای شبیه­ سازی جریان رودخانه در ابعاد بزرگ­تر از 1000کیلومترمربع تشخیص داد. مدل SWRRB تنها برای حوضه­ هایی تا حدود 100 کیلومترمربع پاسخ­گو بود. این مدل تنها قادر به محاسبه پارامترهای زیرحوضه­ هایی با تعداد 10 زیرحوضه بود، درنتیجه نیاز به مدلROTO ایجاد شد. این مدل، خروجی­ های چندین شبیه ­سازی مدل SWRRB را گرفته و آنها را به­ یکدیگر متصل می­ نمود. با توجه به حجم زیاد داده ­های ورودی و خروجی، دو مدل  SWRRB و ROTO با یکدیگر ترکیب شدند و مدل واحدی بنام SWAT جایگزین آنها شد.

ویرایش­ های مختلفی از این مدل ازجمله SWAT 94/2، SWAT 96/2، SWAT 98/1، SWAT99/2 و SWAT 2000 طی مرور زمان تهیه و ارائه شده است. SWAT 94/2 براساس چندین واحد پاسخ هیدرولوژیکی (HRU) ، توسعه داده شد. در مدل SWAT 96/2 پارامترهای آبیاری و کوددهی کشـاورزی به­ عنوان اجزای مدیریتی به مدل اضافه شده است. این ویرایش اولین ویرایش بود که در آن پارامتر افزایش CO2 برای مدل­سازی رشد گیاهان باتوجه به تغییرات اقلیم، به مدل اضافه گردید. در این ویرایش همچنین معادله محاسبه تبخیر و تعرق با استفاده از روش پنمن-مانتیس، محاسبات جریان جانبی، معادلات محاسبه میزان نیتروژن و برآورد سموم به مدل اضافه گردید. در ویرایش SWAT 98/1 مدل برای استفاده در نیمکره جنوبی اصلاح شد. از دیگر اصلاحات این ویرایش، اصلاح معادلات روند ذوب برف و اصلاح محاسبات چرخه نیتروژن می­باشد. در SWAT 99/2 اصلاح روند چرخه نیتروژن، اصلاح روند محاسبات در تالاب­ها، اضافه نمودن پارامترهای زهکش شدن مواد مغذی به تالاب، مخزن و دریاچه صورت گرفت. همچنین فرمول­های اصلاحی و تطبیقی با مناطق شهری به مدل اضافه شد. در ویرایش SWAT 2000، اضافه نمودن فرمول­های انتقال باکتری­ها، اضافه نمودن معادلات گرین و آمپ به مدل بمنظور محاسبه نفوذ، اصلاح فایل­های تولید و بازسازی داده­های اقلیمی، امکان وارد نمودن پارامترهای اشعه تابشی، رطوبت نسبی، سرعت باد، تبخیر و تعرق، توسط کاربر و یا شبیه­ سازی آنها توسط مدل صورت گرفت. علاوه بر تمامی تغییرات اعمال شده در این ویرایش مدل، بمنظور استفاده و ارتباط راحت­ تر کاربران با مدل، یک صفحه ارتباطی با ویندوز از طریق نرم­افزار ArcView گسترش داده شد.

این مدل قادر است که برای حوضه­ ها در مقیاس بزرگ و با صرف هزینه کم و زمان کوتاه، پارامترهای گوناگونی را با جزئیات زیاد شبیه­ سازی نماید. SWAT می­تواند اثرات بلندمدت پارامترها را در حوضه و تحت سناریوهای مختلف به­ خوبی شبیه ­سازی نماید. این مدل از نظر زمانی پیوسته و برای مدل­سازی­ های بلندمدت می­باشد و برای شبیه­ سازی رخدادهای سیلابی منفرد طراحی نشده است.

مدل SWAT اساس فیزیکـی دارد و در حوضـه ­های آبخیزی که فاقد آماربرداری منظمـی هستند قابل استفاده می­باشد. این مدل از داده­های ورودی قابل دستـرس به راحتـی استفاده مـی­کند. مدل SWAT محـاسبه­ گـری کارآمـد است که شبیـه­ سازی­هـای حوضـه­ های خیلـی بزرگ با راه­کارهای مدیریتی مختلف با سرمایـه­ گذاری خیلی کم در کوتاه­ترین زمان را انجام می­دهد و کاربر قادر خواهد بود که اثرات طولانی مدت را مطالعه کند.

ابزار SWAT برروی بسته نرم افزاری ArcGIS 10.x نصب وراه اندازی میشود وکارشناسانی که با GIS آشنا باشند به راحتی میتوانند آنرا مورد استفاده قرار دهند. این ابزار الحاقیه آموزش داده میشود ودر صورت نیار پروژه های شما را اجرا می کنم.

 swat3 swat2 swat1

ارسال پیامک بلک لیست